loader image

Parametry komfortu cieplnego

Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie, informacje o podstawowych parametrach komfortu cieplnego. Ich znajomość pozwoli Ci lepiej korzystać z klimatyzatora. Dzięki prawidłowemu ustawieniu parametrów urządzenia, zadbasz o swój komfort. Dobrze ustawiona klimatyzacja wpłynie również pozytywnie na Twoje zdrowie.

Trzy podstawowe parametry wpływające na jakość powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu to temperatura, wilgotność względna i prędkość. Od nich zależy Twoje samopoczucie. Poznaj szczegóły.

Spis treści

Na jaką temperaturę ustawić klimatyzację?

Wartość temperatury powietrza odpowiada za równowagę cieplną człowieka w otaczającym go środowisku. Jej optymalna wartość zależy od pory roku, aktywności fizycznej jak również izolacyjności odzieży. My skupimy się na warunkach atmosferycznych. Na jaką temperaturę ustawić klimatyzator w lato, a na jaką w zimie?

 

W zimie wartości optymalne to około +20 ÷ +22°C.
Latem wartości optymalne to około +24 ÷ +26°C.

 

Oprócz odpowiedniego poziomu temperatury powinieneś także zadbać o jej stabilność. Zmiana temperatury powietrza otaczającego jest odczuwalna przez człowieka w granicach ±1°C. W związku z tym optymalny układ klimatyzacji powinien utrzymywać wartość temperatury powietrza w tych granicach. Podczas zakupu klimatyzatora warto sprawdzić czy będzie utrzymywał wybraną temperaturę na ustalonym poziomie bez dużych wahań. Odpowiadają za to odpowiednie czujniki i technologie zastosowane u różnych producentów. Przykładem może być czujnik temperatury umieszczony w pilocie.

 

Ograniczona zdolność ludzkiego organizmu do szybkiej aklimatyzacji w okresach letnich powoduje, że różnica temperatury pomiędzy powietrzem zewnętrznym a wewnętrznym nie powinna przekraczać 6-7°C. W przeciwnym przypadku lekko ubrany człowiek po wejściu do pomieszczenia będzie odczuwał chłód. Z tego powodu wskazane jest, by w pomieszczeniach klimatyzowanych, gdy temperatura powietrza zewnętrznego wynosi powyżej 27°C, utrzymywać ją maksymalnie o 3÷5°C niżej od powietrza zewnętrznego.

Dobór poziomu wilgotności względnej powietrza przy pracy klimatyzatora

Wilgotność względna powietrza odpowiada za intensywność parowania potu, a tym samym wymianę ciepła pomiędzy człowiekiem a otoczeniem. Wilgotność względna powietrza wpływa na odczucie cieplne o wiele bardziej w warunkach wysokiej temperatury.

 

Wartość tego parametru powinna się mieścić w granicach 30-60%.

 

Wtedy ma niewielki wpływ na odczucia cieplne. Wartości wyższe, czyli takie w granicy około 70% utrudniają odparowanie potu oraz sprzyjają rozwojowi bakterii i pleśni. Wilgotność poniżej 30% może natomiast powodować wysuszenie śluzówki nosa i skóry, unoszenie się kurzu oraz innych zanieczyszczeń, powodując podrażnienie dróg oddechowych.

Przy wyborze klimatyzatora należy sprawdzić, czy posiada on czujnik wilgotności. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że klimatyzowane mieszkanie, czy też biuro nie wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie.

Prędkość powietrza w pomieszczeniu ma znaczenie

Poziom prędkości powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu wpływa na proces wymiany ciepła na powierzchni ciała człowieka, a tym samym na strumień ciepła oddawany do otoczenia. Jeśli prędkość powietrza jest zbyt mała, może okazać się niewystarczająca do odebrania odpowiedniej ilości ciepła. Wynikiem tego jest zazwyczaj uczucie duszności i przegrzania.

Gdy prędkość jest zbyt wysoka, zaczynamy gwałtownie odczuwać chłód.

 

Optymalne wartości prędkości powietrza w bezpośrednim otoczeniu organizmu człowieka zależą od temperatury i aktywności fizycznej. Poniżej przedstawiliśmy komfortowe prędkości w zależności od temperatury powietrza:

Temperatura powietrza [°C]

Prędkość przepływu powietrza [m/s]

20

0,04 – 0,12

21

0,04 – 0,14

22

0,05 – 0,17

23

0,07 – 0,21

24

0,09 – 0,26

25

0,12 – 0,32

26

0,16 – 0,40

 

Teraz masz już podstawową wiedzę o parametrach komfortu cieplnego. Mamy nadzieję, że pomoże Ci ona lepiej korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji. Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu. Chętnie porozmawiamy lub pomożemy Ci przy wyborze odpowiednich urządzeń.

BAZA WIEDZY

Długo utrzymujące się upały w Kołobrzegu sprawiają, że montaż klimatyzacji staje się standardem. W naszej bazie wiedzy podpowiemy  jak zdrowo z niej korzystać i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu  czy montażu klimatyzacji.

MAX Klimatyzacja Kołobrzeg

Ile kosztuje klimatyzacja?

Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, dziś opowiemy Ci z jakimi kosztami musisz się liczyć decydując się na spędzanie lata w komfortowych warunkach i cieszenie się z szybkiego ogrzania pokoju w zimę.

Czytaj dalej »

Więcej artykułów na temat klimatyzacji znajdziesz w naszej bazie wiedzy.

MAX Klimatyzacja Kołobrzeg