loader image

Jaki związek ma wilgoć z klimatyzacją?

Wilgoć w domu często sprawia sporo problemów. Od jej poziomu zależy nie tylko Twoje samopoczucie ale również kondycja mebli, pomieszczeń i urządzeń. Jaki związek ma wilgoć z klimatyzacją? Jak zmniejszyć jej poziom? Odpowiadamy.

Spis treści

Skąd ta wilgoć?

Powodów pojawienia się wilgoci w domu jest sporo. Pierwszy z nich to napływ powietrza zewnętrznego. Kołobrzeg, jako miasto nadmorskiej jest bardziej narażony na wilgotne masy powietrza niż inne polskie miejscowości. Jednak to nie wszystko. Wilgoć może powstać również naturalnie (z roślin, ludzi, urządzeń). Podczas wykonywania codziennych czynności w powietrzu może jej być nawet 90%. Kolejne aspekty, na które mamy najwięcej wpływu to zbyt szczelne okna, niewydajna wentylacja lub brak odpowiedniej temperatury.  Niesie to za sobą ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni, dlatego należy kontrolować jakość powietrza w swoim domowym zaciszu.

Prawidłowy poziom wilgotności powierza

Najodpowiedniejszy i najzdrowszy poziom wilgoci to przedział 40% – 60%. Wartość ta waha się w zależności od pory roku i temperatury. Przy zbyt niskiej wartości wilgotności możesz odczuwać suchość i swędzenie gardła oraz śluzówek. Z kolei podwyższona wartość prowadzi do pojawiania się grzybów i pleśni. Co za tym idzie przebywanie w takim pomieszczeniu staje się niezdrowe, cierpi na tym nasze samopoczucie oraz meble, urządzenia, jak również cały budynek. By nie dopuścić do poważnego uszczerbku na zdrowiu domowników i samego domu warto sprawdzać poziom wilgoci.

Zainwestuj w higrometr

Higrometr jest prostym narzędziem badającym wilgotność powietrza. Jego koszt to około 15-20zł (elektroniczny termometr pokojowy z higrometrem 30zł). Jest to mały wydatek, a dzięki niemu możemy stale kontrolować stan powietrza.
Poza monitorowaniem przy pomocy miernika powinny cię zaniepokoić następujące objawy chorego domu:

  • zaparowane okna,
  • długo schnąca podłoga,
  • zapach stęchlizny,
  • czarne plamki na ścianach.

Klimatyzacja reguluje poziom wilgoci w domu

By oddalić widmo przewlekłych chorób płuc takich jak np. astma, czy też rozwój niebezpiecznych szczególnie dla najmłodszych jak i najstarszych członków naszych rodzin grzybów i pleśni. Należy rozważyć montaż klimatyzacji.

 

Klimatyzacja w domu nie tylko reguluje temperaturę. Dzisiejsze nowoczesne urządzenia są wyposażone w wiele czujników, które precyzyjnie sprawdzają jakość powietrza. Spora część klimatyzatorów dostępnych na rynku posiada funkcje regulacji wilgotność. Gdy Twój dom będzie tego potrzebował, klimatyzacja zamieni się w osuszacz powietrza lub go nawilży, gdy zaistnieje tak potrzeba.

Dobre rady

  1. Przede wszystkim regularnie wietrz pomieszczenia. Nawet krótka cyrkulacja powtarza może uchronić Cię przed nadmiarem wilgoci, szczególnie w zimę!
  2. Sprawdzaj czy kanały wentylacyjne są drożne.
  3. Nie zatykaj nawiewników w oknach ani kratek wentylacyjnych.

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu. Chętnie porozmawiamy lub pomożemy Ci przy wyborze odpowiednich urządzeń.

BAZA WIEDZY

Długo utrzymujące się upały w Kołobrzegu sprawiają, że montaż klimatyzacji staje się standardem. W naszej bazie wiedzy podpowiemy  jak zdrowo z niej korzystać i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu  czy montażu klimatyzacji.

MAX Klimatyzacja Kołobrzeg

Ile kosztuje klimatyzacja?

Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, dziś opowiemy Ci z jakimi kosztami musisz się liczyć decydując się na spędzanie lata w komfortowych warunkach i cieszenie się z szybkiego ogrzania pokoju w zimę.

Czytaj dalej »

Więcej artykułów na temat klimatyzacji znajdziesz w naszej bazie wiedzy.

MAX Klimatyzacja Kołobrzeg