loader image

Jaki klimatyzator wybrać? Obliczamy moc chłodniczą urządzenia.

Jeśli postanowiłeś wyposażyć swój dom, biuro czy mieszkanie w klimatyzację,  pewnie zastanawiasz się jaka moc chłodnicza urządzenia jest potrzebna by odpowiednio schodzić lub ogrzać pomieszczenie. Pokażemy Ci jak w kliku prostych krokach obliczyć moc klimatyzatora, który będzie działał prawidłowo.

Spis treści

Powierzchnia klimatyzowanego pomieszczenia

10 m= 1 kW mocy chłodzenia

Najłatwiejszym sposobem na wyliczeniem potrzebnej mocy klimatyzatora jest wykorzystanie wiedzy o powierzchni pomieszczenia. Na każe 10 m2 przypada 1 kW mocy. Jest to jednak dobra metoda tylko wtedy gdy wysokość pokoju, w którym chcemy zamontować klimatyzację ma wysokość w przedziale 2.5 m – 2.8 m (to standardowa wysokość w budownictwie).
Jeśli pomieszczenie ma np. 30 m2, zazwyczaj wystarczy klimatyzator o mocy 3 kW.
Gdyby było to 31 m2 warto wybrać urządzenie nieco wyższej. Zawsze zawyżamy moc w górę, by nie obciążać klimatyzacji. Dzięki temu będziemy mogli z niej korzystać efektywniej i dłużej.

Kubatura klimatyzowanego pomieszczenie

kubatura [m3] x 40 = moc chłodnicza [W]

Kolejna metoda to obliczenie mocy klimatyzatora na podstawie kubatury. Jest ona nieco dokładniejsza. W tym celu powinieneś skorzystać z powyższego wzoru.

Pokażemy Ci na przykładzie.

Załóżmy, ze Twój salon, w którym planujesz zamontować klimatyzację ma powierzchnię 30 m2 i wysokość 3 m. Kubatura pokoju to powierzchnia x wysokość.

Kubatura: 30 m2 x 3m = 90m3

Moc chłodnicza: 90 x 40 =3600 W = 3.6 kW

W takim pomieszczeniu moc klimatyzatora powinna wynosić co najmniej 3.6kW.

Dodatkowe obciążenie cieplne

Jeśli chcesz jeszcze dokładniej dobrać klimatyzację, powinieneś wziąć pod uwagę również czynniki termiczne, które mogą obciążyć pracę urządzenia. Należą do nich:

 • umiejscowienie pomieszczenia (poddasze oraz wyższe piętra budynku nagrzewają się bardziej niż mieszkania na parterze)
 • zaciemnienie okien (rolety, folie czy żaluzje wpływają korzystnie na temperaturę podczas upałów)
 • dodatkowe źródła ciepła ( wszystkie urządzenia elektryczne wydzielają ciepło)
 • ilość osób w pomieszczeniu (każdy z nas wydziela ciepło, co można zauważyć szczególnie podczas szkolenia dużej grupy ludzi w małej sali albo na dyskotece)
 • ilość okien ( szkło przepuszcza ciepło i zimno w ekspresowym tempie w porównaniu do ścian)
 • izolacja budynku, podłoża i stropu
 • promieniowanie słoneczne (jeśli Twoje okna przez większość dnia są zwrócone w stronę słońca, też powinieneś to uwzględnić przy doborze mocy klimatyzatora)

W jaki sposób uwzględnić powyższe informacje? Już odpowiadamy.

 • nasłonecznione pomieszczenie + 20-30% mocy
 • słaba izolacja + 10-20% mocy
 • dodatkowe źródła ciepła (również połączenie salonu z kuchnią) + 10-20% mocy
 • mieszkanie na poddaszu + 30-50% mocy­­

A po co to tak dokładnie liczyć? Przecież i tak mi ochłodzi

Owszem może i klimatyzator o małej mocy umili nam upalne dni, jednak trzeba pamiętać o tym, że urządzenie, które stale pracuje na najwyższych obrotach zwiększa koszty jego eksploatacji i szybciej się zużywa. Poza tym mała moc ­­­może nie ochłodzić pokoju do pożądanej temperatury. Jeśli przesadzimy w drugą stronę i wybierzemy klimatyzator o zbyt dużej mocy to po pierwsze zapłacimy więcej za elegię elektryczną. Po drugie, przepłacimy za zakup samego urządzenia. I po trzecie, urządzenie będzie się często wyłączać, co za tym idzie jest duża szansa, że uszkodzi się sprężarka.

Warto więc poświęcić chwilę i dopasować moc klimatyzacji do pomieszczenia. Pozwoli nam to na dłuższą eksploatację sprzętu, da optymalny koszt zużywanej energii elektrycznej i nie narazi nas na serwisowanie urządzenia.

 

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu. Chętnie porozmawiamy lub pomożemy Ci przy wyborze odpowiednich urządzeń.

BAZA WIEDZY

Długo utrzymujące się upały w Kołobrzegu sprawiają, że montaż klimatyzacji staje się standardem. W naszej bazie wiedzy podpowiemy  jak zdrowo z niej korzystać i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu  czy montażu klimatyzacji.

MAX Klimatyzacja Kołobrzeg

Ile kosztuje klimatyzacja?

Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, dziś opowiemy Ci z jakimi kosztami musisz się liczyć decydując się na spędzanie lata w komfortowych warunkach i cieszenie się z szybkiego ogrzania pokoju w zimę.

Czytaj dalej »

Więcej artykułów na temat klimatyzacji znajdziesz w naszej bazie wiedzy.

Dobór mocy klimatyzatora