loader image

Ile kosztuje klimatyzacja?

Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, dziś opowiemy Ci z jakimi kosztami musisz się liczyć decydując się na spędzanie lata w komfortowych warunkach i cieszenie się z szybkiego ogrzania pokoju w zimę. Nasze kalkulacje dotyczą klimatyzatorów ściennych.

Na cały koszt instalacji klimatyzatora mają wpływ trzy czynniki:

 • Wybór urządzenia
 • Sposób poprowadzenia instalacji
 • Usługa montażu

Poniżej opiszemy każdy z tych punktów.

Spis treści

Wybór urządzenia

Największą część kosztów  stanowi zazwyczaj urządzenie chłodnicze. Jeśli znasz potrzebną moc klimatyzatora (jak ją obliczyć podpowiadamy TU) i zależy Ci tylko na podstawowej funkcjonalności możesz przyjąć, ze za 1kW zapłacisz ~1000zł. Jest to oczywiście kwota orientacyjna. Gdy chcesz wybrać klimatyzator o wyższej wydajności chłodniczej/grzewczej, bardziej energooszczędny lub super cichy wartość ta może się podwoić lub nawet potroić.

Dla przykładu, cena klimatyzatora o mocy 3.5kW to ~3 500zł, cena klimatyzatora o mocy 2.5kW to ~2 500zł itp.

Sposób poprowadzenia instalacji

Kolejny czynnik wpływający na ostateczną cenę montażu klimatyzacji to sposób poprowadzenia instalacji. I tutaj też mamy kilka wytycznych:

 1. Długość instalacji
  Standardowo producenci przewidują połączenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej instalacją o długości do 5m. W takim przypadku koszt instalacji wyniesie nas ~90zł/mb (jest co cena za rury, korytka itp.)
  Jeśli długość wykonanej instalacji przekracza 5m, wiąże się to z koniecznością uzupełnienia jej o dodatkowy czynnik chłodniczy. W takiej sytuacji kwota dopłaty jest uzgadniania indywidualnie z każdym klientem.
 2. Przeprowadzenie instalacji
  Jeśli zdecydujesz się na opcję podstawową, czyli umieszczenie rur w korytkach instalacyjnych, koszt będzie taki jak powyżej czyli ~90zł/mb.
  Jeśli chcesz schować rury w ścianie musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem (~200zł/mb za wykuwanie koryt).
 3. Umiejscowienie urządzeń
  Kolejna cześć kosztów to wsporniki lub stopki do jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.
  Zazwyczaj kwota mieści się w przedziale 200-400zł.
  Jeśli agregat ma zostać zamontowany na dachu lub elewacji budynku powyżej 3m dojdą nam koszty związane z wynajęciem dźwigu lub rusztowania i odpowiednim przymocowaniem urządzenia (na dachu).
 4. Odprowadzenie skroplin
  Najtańsze rozwiązanie to grawitacyjne odprowadzenie skroplin na zewnątrz odpowiednim wężem (wydatek kilku – kilkunastu złotych).
  Inne warianty to odprowadzenie skroplin przy pomocy pompki (~400zł) lub do kanalizacji (zazwyczaj przekłada się na kucie w ścianie), wtedy koszt ustalany jest indywidualnie.

Usługa montażu

Każda instalacja chłodnicza jest inna. Od wyboru urządzenia, poprowadzenia rur i umiejscowienia sprzętu zależy stopień zaawansowania pracy montera. Przy „prostych montażach” koszt usługi zazwyczaj zamyka się w 2000zł. Jeśli jednak wybieramy urządzenie o większej mocy, planujemy zamontować jednostkę wewnętrzną lub agregat w nietypowym i trudnodostępnym miejscu ta kwota może ulec zmianie (zwiększy się). W takich sytuacjach trzeba również pamiętać o tym, że podczas regularnych przeglądów, które są wymagane do zachowania gwarancji będziemy musieli ponieść dodatkową opłatę (np. dostęp do agregatu będzie możliwy tylko poprzez dźwig).

Podane przez nas kwoty są tylko orientacyjne. Każdy montaż wymaga indywidualnej wyceny po oględzinach miejsca, w którym ma zostać zamontowana klimatyzacja.

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu. Chętnie porozmawiamy lub pomożemy Ci przy wyborze odpowiednich urządzeń.

BAZA WIEDZY

Długo utrzymujące się upały w Kołobrzegu sprawiają, że montaż klimatyzacji staje się standardem. W naszej bazie wiedzy podpowiemy  jak zdrowo z niej korzystać i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu  czy montażu klimatyzacji.

MAX Klimatyzacja Kołobrzeg

Ile kosztuje klimatyzacja?

Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, dziś opowiemy Ci z jakimi kosztami musisz się liczyć decydując się na spędzanie lata w komfortowych warunkach i cieszenie się z szybkiego ogrzania pokoju w zimę.

Czytaj dalej »

Więcej artykułów na temat klimatyzacji znajdziesz w naszej bazie wiedzy.

MAX Klimatyzacja Kołobrzeg