loader image

Koszt ogrzewania klimatyzacją

Decydując się na montaż klimatyzacji często, poza chłodzeniem, rozważamy wybór urządzenia, które umożliwi dodatkowo ogrzanie mieszkania. W takim momencie nasuwa się pytanie czy ogrzewanie klimatyzacją jest drogie? Nasza odpowiedź: niekoniecznie.

Poniżej przedstawiamy szacunkowy koszt ogrzewania pomieszczenia wielkości 35m2. Jak sami się przekonacie, cena jaką zapłacimy może być o wiele niższa niż przy ogrzewaniu bezpośrednio za pomocą prądu, czyli z użyciem grzejników elektrycznych, kotła elektrycznego itp.

Spis treści

Jak obliczyć koszt grzania klimatyzacją?

Aby sprawdzić ile zapłacimy, potrzebujemy informacji o średnim poborze mocy klimatyzatora podczas grzania, ilości godzin codziennej pracy oraz kosztu 1kWh.

Dla przykładu wybraliśmy do obliczeń urządzenie Rotenso Imoto 3.5kW.

Pobór mocy klimatyzatora.

Zakres poboru mocy waha się w przedziale 160-1560W. My założyliśmy,  że średni pobór w zimne dni może wynosić 1kW.

Czas pracy w ciągu miesiąca.

Przyjmując, że nie ma nas przez 8 godzin dziennie i jesteśmy zmarzluchami, dzienny czas pracy to 16 godzin.

W miesiącu mamy ich: 30×16 = 480h.

Koszt 1kWh.

Założyliśmy, że koszt 1kWh to 0,80zł.

Średni koszt pracy klimatyzatora przy ogrzewaniu w ciągu miesiąca.

W ciągu miesiąca wykorzystamy: 480h x 1kW = 480kWh.

Przy cenie prądu 0,80zł zapłacimy:

480 x 0,80 = 384zł.

Sezonowy współczynnika efektywności elektrycznej SCOP.

Na koniec została nam jeszcze jedna niespodzianka. Każdy klimatyzator do grzania posiada współczynnik SCOP. Jest to sezonowy współczynnika efektywności elektrycznej.

 

W praktyce oznacza, że jeśli SCOP wynosi 4.6 (tak jak dla naszego Rotenso Imoto 3.5kW) to pobierając z sieci 1kW klimatyzator odda 4.6kW ciepła. Co za tym idzie, koszt używania naszej klimatyzacji do grzania zmniejszy się 4.6 razy.

 

Koszt pracy klimatyzatora przy ogrzewaniu wyliczony wraz z SCOP:

384 / 4.6 = 83,47zł.

Jak wiedziecie, ogrzewanie klimatyzacją wcale nie musi być drogie. Warunkiem jest zakup urządzenia, którego sezonowy współczynnik efektywności elektrycznej SCOP jest wysoki. W naszym przykładzie wybraliśmy Rotenso Imoto, który posiada SCOP na poziome 4.6, jednak są również urządzenia wydajniejsze (np. Daikin Ururu Sarara z SCOP=5.73). Wszystko zależy od naszych możliwości budżetowych. Jednak w tym przypadku inwestycja z pewnością się opłaci.

 

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu. Chętnie porozmawiamy lub pomożemy Ci przy wyborze odpowiednich urządzeń.

BAZA WIEDZY

Długo utrzymujące się upały w Kołobrzegu sprawiają, że montaż klimatyzacji staje się standardem. W naszej bazie wiedzy podpowiemy  jak zdrowo z niej korzystać i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu  czy montażu klimatyzacji.

MAX Klimatyzacja Kołobrzeg

Ile kosztuje klimatyzacja?

Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, dziś opowiemy Ci z jakimi kosztami musisz się liczyć decydując się na spędzanie lata w komfortowych warunkach i cieszenie się z szybkiego ogrzania pokoju w zimę.

Czytaj dalej »

Więcej artykułów na temat klimatyzacji znajdziesz w naszej bazie wiedzy.

MAX Ogrzewanie klimatyzacją